Használja a kódot NYAR10 és kap 10% kedvezményt minden termékre a kategória NYÁRI AJÁNLAT.

A stabilizált mohák gondozása

Stabilizált mohák és növények gyakorlatilag nem igényelnek kkarbantartást, ami nagy előnyt jelent az élő növényekkel szemben. Nem igényelnek napfényt vagy vizet. Amint összeállítottad és elhelyezted a mohafalad vagy mohaképedt, szinte semmilyen gondozást nem igényelnek. Megfelelő körülmények közt a mohakép legalább 10 évig megőrzi eredeti megjelenését.

A mohaképekbe csak időnként szükséges beleavatkozni, például a por eltávolításához. A stabilizált moha többek között porhárító tulajdonsággal is rendelkezik, ezért ezt a műveletet csak nagyon ritkán, néhány havonta kell elvégezni. Porolóval, ronggyal vagy hideg hajszárítóval (a leggyengébb fokozaton) érdemes eltávolítani a portl. Általános szabály, hogy minél kevesebb hatás éri a mohát, annál tovább marad szép és sértetlen.

 

STABILIZÁLT MOHA SZÁMÁRA ALKALMAS KÖRNYEZET

Ahhoz, hogy a stabilizált moha vagy növény több évig szép maradjon, megfelelő körülményekre van szükség.

BELTÉR

A stabilizált moha kizárólag beltéri használatra alkalmas. Ha kültéri dekorációt tervezel (például teraszra, bejárati ajtó elé stb.), akkor nem várható a stabilizált moha szokásos élettartama. Nem számít, hogy a terasz védett-e a fénytől vagy az esőtől, a levegő hőmérséklete is fontos, ami bizonyos évszakokban extrém lehet, és nem kedvez a stabilizált mohának. A kültéri dekoráció stabilizált mohával vagy növényekkel legfeljebb néhány hétig marad meg, míg beltérben több évig.

HŐMÉRSÉKLET

Ahogy korábban említettük, a stabilizált mohák nem bírják az extrém hőmérsékleteket, ezért beltéri használatra alkalmasak. Az ideális hőmérsékleti tartomány 10 - 26°C között van. Nem tehetők ki tartósan fagyhatásnak vagy nagyon alacsony hőmérsékletnek, ugyanígy a nagyon magas hőmérsékletnek sem. Magasabb hőmérséklet hatására a mohák kiszáradhatnak és elveszíthetik „élő” megjelenésüket.

PÁRATARTALOM

A helyiség levegőjének páratartalma, ahol a mohaképet vagy mohafalat helyezi, nagyon fontos tényező.

A klasszikus erdei moháknál (lapos moha és gömbmoha) ajánlott a levegő páratartalmát 40% - 65% között tartani. Alacsonyabb páratartalom esetén a mohák kiszáradhatnak, illetve összezsugorodhatnak (a ragasztott mohadarabok között látható hézagok keletkezhetnek). Magasabb, mint 65% páratartalom esetén penész képződhet.

A zuzmó, más néven izlandi moha vagy rénszarvas moha, ezzel szemben nedves környezetet kedvel. Ha mohafalat tervezel pincehelyiségekben vagy wellness területeken, vagy egyéb magas páratartalmú környezetben, ez a moha típus ideális. Természetesen normál otthoni körülmények között is megfelelő, de a páratartalom igénye valamivel magasabb. Az ideális páratartalom 50% - 90% között van. Alacsonyabb páratartalom mellett is kibírják, de megkeményedhetnek és már nem lesznek kellemesen puha tapintásúak. A zuzmó előnye azonban, hogy ha a páratartalom ismét növekszik, visszanyerik eredeti puhaságukat. A finn zuzmók kevésbé hajlamosak a megkeményedésre és kiszáradásra, így ha attól tartasz, hogy otthonod túlságosan száraz, a finn zuzmót ajánljuk. Azonban még mindig érvényes, hogy extrém száraz környezetben (35% alatt) minden zuzmó elkezdhet kiszáradni.

KLIMATIZÁLÁS ÉS FŪTÉS

A stabilizált mohátkellő távolságra kell helyezni a fűtőtestektől, légkondicionáló egységektől vagy kandallóktól. A stabilizált moha számára kedvező a hőmérsékletileg és páratartalmilag állandó környezet. A helyiségben a forró, hideg vagy száraz levegő hullámai, vagy a hőmérséklet változása tönkreteheti a mohát.

NAPFÉNY

A stabilizált mohák nem igényelnek napfényt, sőt, árt nekik. Ez az egyik oka annak, hogy a stabilizált termékeket nem szabad kint tartani, de még beltérben is fontos, hogy a stabilizált moha ne legyen közvetlenül megvilágítva, például tetőablakból vagy üvegfalról. A napfény kifakíthatja a stabilizált mohát. A mohaképet vagy más dekorációt gond nélkül elhelyezheted a ház sötét sarkaiban vagy ablak nélküli helyiségben, ami ismét nagy előny az élő növénnyel szemben.

VÍZ

A stabilizált mohák nem igényelnek öntözést, nedvesítést vagy permetezést. Ezek a műveletek többet árthatnak a moháknak, mint használnak. Elsődleges, hogy biztosítsd számukra a helyiség megfelelő páratartalmát, ami elegendő vízellátást biztosít nekik. A vízzel való permetezés csak az utolsó mentőöv a kiszáradó mohakép esetén. Ha a moha (főleg a zuzmó) kezd kiszáradni, az első lépés az, hogy néhány napra helyezd át egy nedvesebb helyiségbe. Nagyobb mohafal esetén, amelyet nem lehet áthelyezni, ajánlott minőségi párásítót beszerezni.

A stabilizált mohákat nem ajánljuk olyan helyeken elhelyezni, ahol vízzel való érintkezés lehetősége áll fenn (csapokhoz, mosdókagylókhoz, szökőkutakhoz közel stb.). Szintén nem ajánlott élő virágok és stabilizált mohák vagy növények kompozícióinak kombinálása, mivel az élő növények rendszeres öntözést igényelnek, ami árthat a stabilizált termékeknek.

 

ALKALMAS KÖRNYEZET A STABILIZÁLT NÖVÉNYEKHEZ

A stabilizált növényekre ugyanazok a szabályok és elvek vonatkoznak, mint a stabilizált mohákra. A stabilizált növények nem annyira érzékenyek a páratartalom vagy hőmérséklet ingadozására, így az elhelyezésükre vonatkozó szabályok nem annyira szigorúak. Fontos azonban megjegyezni, hogy magasabb hőmérsékleteken néhány (főleg frissen stabilizált) növény képes lehet stabilizáló oldatot kibocsátani. A növények így alkalmazkodnak az új környezethez, és a felesleges stabilizáló oldatot kiürítik a szövetükből. Ez azonban nem szabályszerű, és csak néhány stabilizált növényfaj esetében fordul elő. Ilyen esetekben elegendő a növényeket letörölni egy ronggyal. Idővel, amikor a növény alkalmazkodik, ez a probléma megszűnik.

A stabilizált virágokat és növényeket csak száraz vázába helyezzük.